Viešas įmonių registras, Lietuvos įmonės
Audiniai, patalynė
Tekstilės staklėmis išaustas tekstilės gaminys vadinamas audiniu (audeklu). Nuo seno skiriami grynieji natūralaus pluošto audiniai, prie jų priskiriami tokie natūralūs pluoštai kaip medvilnė, vilna, natūralus šilkas, linas ir kt., cheminio pluošto ir mišrieji, t. y. tarpiniai tarp natūralių ir cheminio pluošto (puslininiai, pusvilnoniai, pusšilkiniai ir kt.).
Populiariausi audiniai tiek suaugusių, tiek vaikų drabužiams siūti yra iš natūralių pluoštų: kašmyriniai (gaunami iš ožkų vilnos, patvarūs, tinkamai prižiūrimi laikui bėgant tik gražėja, su jais nebus nei per karšta, nei per šalta), vilnoniai (gaunami iš avių vilnos, netepūs, beveik nesiglamžo, gerai sulaiko šilumą, pasižymi termoizoliacinėmis savybėmis), medvilniniai (atsparūs šilumai, tvirti, patogūs nešioti, sugeria daug drėgmės), lininiai (paviršius itin lygus, stiprūs, gerai sugeria drėgmę, ją palaiko ir greitai džiūsta, palaiko kūno temperatūrą, itin tinka dėvėti vasarą, esant aukštai oro temperatūrai) ir šilkiniai (gaminami iš šilkmedinių šilkverpių kokonų (vikšrų), kai šalta, šie pluoštai šildo, kai karšta – atvėsina, greitai sugeria ir išgarina drėgmę). Tuo tarpu populiariausi patalynės užvalkalų audiniai: medvilnė, satinas, damastas, perkelis, trikotažas, flanelė, linas, kartūnas.
Gaminama ir naudojama daug cheminio pluošto audinių, kurie gaunami naudojant fizikinį, cheminį ir struktūrinį modifikavimą. Šiais būdais galima gauti vadinamuosius viskozinius polinozinius ir didelio modulio pluoštus, kurių savybės artimos medvilnei. Viskozė – tai pats natūraliausias iš visų cheminių pluoštų, tai natūrali, be priemaišų celiuliozė.
Cheminiu modifikavimu gaunami kopolimeriniai pluoštai ir jų audiniai yra atsparūs šilumai, hidrofobiški, turi antibakterinių, kraujavimą stabdančių ir kitokių savybių. Plataus vartojimo prekės yra gaminamos iš grynų cheminių pluoštų, o taip pat jų mišinių su gamtiniais pluoštais, ir yra tamprios, elastingos, stiprios, gražios, ne taip greit dėvisi, higieniškos, sugeria drėgmę, nepraleidžia oro, palaiko žmogaus kūno šilumą, nekeičia formos dažnai skalbiamos ir lyginamos.
Sausi audiniai ir trikotažo gaminiai iš viskozinio pluošto yra itin stiprūs, atsparūs trynimui, tačiau skalbiant jų negalima trinti ir gręžti, turi polinkį susitraukti, lyginami nelabai karšta temperatūra. Visų rūšių sintetinių pluoštų audiniai bei jų drabužiai, patalynė yra atsparūs trynimui, tamprūs, greitai džiūsta, jų beveik nereikia lyginti.
Iš lavsaninių, nitroninių ir kaproninių pluoštų, sumaišytų su medvilne, linu, vilna, gaminami audiniai ir trikotažo gaminiai, kurie pasižymi šiomis savybėmis: mažai blunka nuo saulės, nestipriai glamžosi, greitai džiūsta, juos galima skalbti karštame vandenyje, jie beveik nesusitraukia, nekeičia pirminės išvaizdos, bet jų nepatariama virinti ir gręžti. Nepatariama iš šių audinių ir gaminių valyti dėmes tirpikliais, geriau iškart atiduoti į cheminę valyklą, laikantis etiketėje nurodytos valymo, skalbimo ir lyginimo informacijos.
Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai
Kitos naujienos
„Pifka“ keliasi į naujas patalpas
Kauno baldų įmonė keliasi į naujas patalpas UAB „Pifka" yra prekybinės įrangos gamybos įmonė, teikianti technologinius sprendimus viešojo maitinimo įmonėms: valgykloms, restoranams...

Tvarios verslo patalpos padeda smulkiam ir vidutiniam verslui augti
Smulkiems ir vidutiniams verslams patalpų paieška yra tikras iššūkis, nes tai vienas iš esminių veiksnių, lemiančių verslo sėkmę. Šiuo metu rinkoje vis aktualesnėmis tampa tvarios verslo patalpos...

Lietuvos bioekonomikos inovacijų ir verslo plėtros forumas – tarpsektorinei bioekonomikos inovacijų ir verslo plėtrai
Bioekonomika, kurioje akcentuojamas gamtos išteklių naudojimas ir aplinkosaugos tvarumas, ES žaliojo kurso kontekste tampa vis svarbesne ekonomikos dalimi, nuo kurios plėtros priklausys, kuo taps...