Žaliavos: Nafta

Žaliavų kainos pasaulyje


Nafta 2023-09-29 kainavo 90,79 JAV dolerių už barelį. Palyginus su 2023-09-28 kaina nukrito -1,00% (-0,92 JAV dolerių už barelį).
Naftos kainos pokytis
Naftos rūšies West Texas Intermediate kaina.

Nafta – Žemės gilumoje susikaupęs aliejaus konsistencijos degus, tamsus skystis. Randama nuosėdinės kilmės akytose uolienose, įsisunkusi į smėlį, smiltainį, klintį. Vienas iš svarbiausių gamtinių išteklių žmonijai, nes iš jos gaminama energija.

Naftos spalva pasitaiko labai įvairi. Gamtoje labiausiai paplitusi tamsiai rudos ir juodos spalvos su žalsvu atspalviu, tokios spalvos būna beveik visų žemynų nafta. Rečiau pasitaiko šviesiai rudos ir geltonos spalvos nafta.

Šiais laikais nafta iš Žemės plutos išgaunama daugiausiai gręžiniais. Nafta – svarbus energijos šaltinis, ji yra pagrindinė žaliava naftos chemijos pramonei, gaminant benziną, skystą kurą, žibalą, tepalus, asfaltą, vazeliną ir kt.
Naftą buities reikmėm pradėta naudoti XIX a. pabaigoje. Iš pradžių iš jos buvo išgaunamas žibalas, o vėliau, atsiradus vidaus degimo varikliams, ji naudota benzino ir dyzelino gamybai.

Yra kelios naftos kilmės teorijos. Populiariausios yra dvi tai biogeninė – iš organizmų ir nebiogeninė (abiogeninė) – iš Žemės mantijos, transformuojantis metanui į kitus organinius junginius.

Naftą žmonės atrado jau seniausiais laikais, nes tam tikromis sąlygomis nafta iškyla į žemės paviršių. Atliekant archeologinius tyrimus prie Eufrato upės, buvo rasti naftos gavybos pėdsakų, kurių amžius siekė 4000–6000 m. pr. m. e. Nafta tuo metu naudota kaip kuras, o bitumai statybose ir kelių tiesimui. Senovės Egipte nafta naudota mumijų balzamavime. Kinijoje nafta buvo išgaunama išgręžus bambukinius gręžinius. Nafta buvo naudota kaitinti sūrymą ir taip gaminti druską. Plutarchas ir Dioskoridas rašė apie naftą, kuri buvo naudota kurui Senovės Graikijoje.

Nafta, priklausomai kur ji išgaunama, turi pavadinimus:

Brent Blend – iš 15 Europos naftos telkinių išgautos naftos pavadinimas
Ural – Rusijoje išgauta nafta
West Texas Intermediate (WTI) – Šiaurės Amerikos nafta
Dubai – daugiausia Artimųjų Rytų nafta
Tapis – Malaizijos nafta
Minas – Indonezijos nafta
Arab Light – Saudo Arabijos nafta
Bonny Light – Nigerijos nafta
Fateh – Dubajaus regiono nafta
Isthmus – Meksikos nafta
Saharan Blend – Alžyro nafta
Tia Juana Light – Venesuelos nafta

Daugiausiai pasaulyje naftos išgauna šios šalys: Saudo Arabija, Rusija, JAV, Iranas, Meksika, Kinija, Kanada, JAE, Venesuela, Norvegija, Kuveitas, Nigerija, Brazilija.
Nafta

Nafta

Nafta

Nafta
1 Trojos uncija lygi 31,1034768 gramo.
1 uncija lygi 28,3495231 gramo.
1 barelis lygus 158,9873 litro.
1 svaras lygus 453,59237 gramo.
1 galonas lygus 3,78541178 litro.
1 MMBTU (milijonas britų šiluminių vienetų) lygus maždaug 27,9 kubiniams metrams.