VZ.lt
Lietuvos įmonių katalogas: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus.

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Pakavimo įrenginiai maisto pramonei

Kitos naujienos »
2016-10-04 12:51
Pakavimo įrenginiai maisto pramonei

UAB „Baltijos pakavimo sistemos" yra automatizuotos įrangos, kuri tinka maisto produktams supakuoti, tiekimo, derinimo ir aptarnavimo įmonė. Įmonė pakavimui skirta įrangą parduoda, ją įdiegia ir teikia techninio aptarnavimo paslaugas.

 

Rinkoje jau esme ilgiau nei dešimtmetį. Per tą laiką mūsų klientai įsitikino, kad tinkamai supakuoti maisto produktai išsilaiko kur kas ilgiau, jie apsaugomi nuo aplinkos ir mikroorganizmų poveikio. Tinkamai supakuotų maisto produktų vertė padidėja, o parduodami kiekiai - išauga.

 

Pakavimo įrangos įsigijimas

 

Pakavimo įrangai įsigyti dalį lėšų galima gauti iš Europos Sąjungos paramos fondų, skirtų įmonei  įkurti  arba modernizuoti.

 

Tačiau renkantis pakavimo įrangą iš pradžių reikėtų atsakyti į keletą klausimų, kurie padės išsirinkti tinkamiausią bei tinkamai suformuoti užklausimą pakavimo įrangos pardavėjams:

 

1. Kokie produktai bus pakuojami?

2. Pateikti informacija apie produktą (tipas, dydis, svoris).

3. Koks yra numatomos pakuotės dydis ir svoris?

4. Kokį maišelio tipą naudosite?

5. Koks reikalingas našumas?

6. Ar pakavimo reikės integruoti į naudojamus įrenginius?

7. Ar gaminiams naudosite modifikuotas dujas?

8. Kokią naudosite plėvelę?

 

Maisto pramonėje sparčiai populiarėja srautiniai horizontaliojo ir vertikaliojo supakavimo įrenginiai. Pakavimo linijoje gali būti sukomplektuota automatinio produktų tiekimo, svėrimo, dozavimo, maišelių formavimo, modifikuotų apsauginių dujų padavimo, ženklinimo, etikečių uždėjimo įrangos, produkto inspektavimo, kokybės kontrolės įranga. Gamyboje naudojama nuo pusiau automatinės įrangos, iki pilnai automatinės 800 pakuočių per minutę suformuojančios pakavimo įrangos.

 

Srautinė horizontalaus pakavimo įranga

 

Tokiu būdu pakuojama produkcija tiekiama horizontaliu konvejeriu ir įpakuojama į plėvelę. Šis būdas tinka vienetiniams arba grupiniams produktams, arba produktams indeliuose supakuoti, taip pat mėsai, salotoms indeliuose, daržovėms, konditerijos ir pieno produktams (sūriams, varškei) pakuoti ir t. t.

 

Produkcijos padavimas ant konvejerio

 

Paprastai supakavimui skirtus gaminius ant konvejerio galima sudėti rankiniu arba automatiniu būdu. Mūsų šalyje ant konvejerio produkcija sudedama dažniausiai rankomis arba pusiau automatizuotai. Tai toks metodas, kai rankiniu būdu suruošti gaminiai sudedami ant padavimo konvejerio, o nuo jo  nustatytais laiko tarpais produkcija tiekiama ant juostinio konvejerio į plėvelės formavimo vietą.

Maišelis formuojamas iš plėvelės ritinio. Paskui plėvelė skersai ir išilgai užlydoma, o suformuotos pakuotės atskiriamos.

 

Plėvelė pakavimui gali būti paduodama iš apačios arba iš viršaus, nelygu, ar produktas yra vienetinis, ar masinis. Pakavimo metu ant plėvelės gali būti klijuojamos etiketės. Taip pat šiame etape yra naudojamas datos ir laiko spausdintuvas, kuris žymi produkcijos partiją, data ir laiką, spausdina brūkšninius kodus. Plėvelė su gaminiu paduodama sinchroniškai, todėl spaudas ant pakuotės bus uždedamas tinkamoje vietoje.

 

Skystiems produktams, pavyzdžiui, jogurtui, naudojamos vertikalios skystų produktų dozavimo linijos -  linijinės arba rotacinės. Į automatizuotai tiekiamus indelius dozuojamas skystis, uždedami ir iš viršaus  užlydomi dangteliai. Dabar sparčiai populiarėja daugkartinio pakuotės atidarymo/uždarymo (Zipper) sistema. Ant pakavimo įrenginio montuojamas specialus priedas, o tam tikroje vietoje plėvelės judėjimo kryptimi dar prieš formuojant maišelį ant plėvelės priklijuojama Zipper juostelė. Maišelis formuojamas skersai. Tokiu būdu Zipper daugkartinio uždarymo/atidarymo juostelė atsiranda maišelio viršuje.

 

Rotacinio užlydymo ir hermetinio prailginto užlydymo laiko įranga

 

Rotacinio tipo užlydymo įranga daugiausia naudojama įprastai pakuotei suformuoti, kai nereikia užlydyti hermetiškai ir nenaudojamos apsauginės dujos. Tokia įranga yra našesnė (iki 800 pakuočių per minutę), o laminuotoms plėvelėms užlydyti daugiausiai naudojamas BOPP (polipropilenas).

Prireikus didesnio pakavimo greičio (200 pak./min. ir daugiau) dažniausiai naudojamos šalto užlydymo plėvelės. Hermetiško prailginto užlydymo laiko įranga daugiausia naudojama šviežiems produktams supakuoti, kur reikalingas oro į pakuotę nepraleidžiantis plėvelės sulydymas. Tam tikslui naudojama ir hermetinė barjerinė, deguoniui nelaidi, keliasluoksnė plėvelė. Ji dažniausia naudojama storesnė - iki 60-80 my storio. Naudojant horizontalaus hermetinio pakavimo įrangą, į pakuotę galima paduoti ir apsaugines dujas, kurios prailgina šviežio produkto išsilaikymo laiką.

 

Hermetiškojo prailginto užlydymo laiko gnybtai plėvelę suspaudžia kur kas stipriau, tai taip pat užtikrina geresnį sulydymo siūlės hermetiškumą. Dažniausiai plėvelės lydymo siūlė būna 12 mm pločio.  Tačiau prireikus užtikrinti geresnį hermetiškumą, naudojama ir siaura 2 mm pločio siūlė arba dvi siūlės. Plėvelės užlydymo gnybtai susideda iš dviejų užlydymo elementų ir tarp jų esančio peilio. Vienos pakuotės galas ir kitos pakuotės priekis užlydomas tuo pačiu metu, peilis jas atskiria. Gali būti naudojami specialieji užlydymo gnybtai, kurie sulydymo vietoje turi papildomą skylės (euroskylės), skirtos prekei pakabinti prekybos vietose, išmušimo peilį. Šis viršutinis pakuotės sulydymas su euroskyle dažniausiai būna 30 mm pločio. Hermetinio prailginto užlydymo laiko įranga yra mažiau našesnė - iki 80 pakuočių per minutę.

 

Apsauginių dujų panaudojimas

 

Produktams išlaikyti šviežius ilgesnį laiką, į pakuotes pripildoma apsauginių dujų. Iš pakuočių  pašalinamas mikroorganizmų dauginimuisi palankus oras, jis pakeičiamas anglies dioksidu (CO2), azotu  (N2) ir deguonimi (O2), iš šių elementų ir yra sudarytas oras, kuriuo mes kvėpuojame. Dirbtinai sukurta rūgštinė terpė stabdo mikroorganizmų vystymąsi. Anglies dioksidas pakeičia produktų pH, taip sukuriamos nepalankios sąlygos daugintis didžiajai daliai mikroorganizmų ir bakterijų. Užtat deguonies turi būti kiek galima mažiau. Tik atskirais atvejais, kad būtų išlaikyta raudona šviežios mėsos spalva ar oro cirkuliacija šviežiose daržovėse, pakavimui naudojamos apsauginės dujos su padidintu deguonies kiekiu.

 

Minėtosios dujos neturi jokio pašalinio poveikio bei kvapo, todėl apsauginį poveikį gali padidinti net kelis kartus. Pavyzdžiui, šviežios mėsos galiojimo laikas gali pailgėti iki 5-8 dienų, kieto sūrio - iki 4-10 savaičių, prieskoninės daržovės ir žolelės nevysta net 5-6 dienas. Į pakuotes apsauginių dujų prileidžiama prieš pat užlydant pakuotę. Prie tokios pakavimo įrangos gali būti prijungiami balionai su paruoštais dujų mišiniais. Taip pat gali būti naudojamas dujų maišytuvas, kurio dėka pakuotėn pripildoma būtent tam gaminiui tinkamiausias dujų mišinys.

 

Rekomenduojami dujų mišiniai mėsai ir mėsos produktams

Produktas

Dujų mišinys

Tipinis galiojimo laikas ore

Tipinis galiojimo laikas apsauginėse dujose

Laikymo temperatūra

Šviežia mėsa

60-80% O2 + 20-40% CO2

2-4 dienos

5-8 dienos

2 - 3 °C

Šviežia, šviesi paukštiena

40-100% O2 + 0-60% CO2

4-7 dienos

16-21 diena

2 - 3 °C

Šviežia, tamsi paukštiena

70% O2 + 30% CO2

3 - 5 dienos

7-14 dienų

2 - 3 °C

Dešrelės

20-30% CO2 + 70-80% N2

2 - 4 dienos

2-5 savaitės

4 - 6 °C

Pjaustyta, kepta mėsa

30% CO2 + 70% N2

2 - 4 dienos

2-5 savaitės

4 - 6 °C

 

 

Tikslus apsauginių dujų mišinys ir produkto galiojimo laikas dažniausiai nustatomas eksperimento būdu. Supakuotų gaminių būklė tikrinama laboratorijose ir nustatomi gaminio būklės pakitimai. Taip randamas optimalus dujų mišinys, kuris geriausiai tinka konkrečiam produktui.

 

Vakuumavimas

 

Kai kuriems produktams ne apsauginės dujos į vidų leidžiamos, atvirkščiai -  iš jų ištraukiamas visas oras ir taip sukuriamas vakuumas. Po vakuumavimo produkto pakuotėje nebelieka  deguonies, todėl gaminys ilgiau išsilaiko.

 

Horizontalaus srautinio hermetinio pakavimo įranga dažnai naudojama kartu su termotuneliu. Hermetiškai produktą supakuoti naudojama speciali barjerinė terminė plėvelė. Iš pradžių produktas ar indeliai su produktu supakuojami į plėvelę. Tam panaudojami specialūs siauri plėvelės užlydymo gnybtai, o plėvelės sulydymo siūlė būna tik 2 mm pločio. Po to pakuotė konvejeriu iš srautinio pakavimo įrenginio transportuojama į termotunelį, kur produktas arba indelis gražiai aptraukiamas plėvele.

 

Naudojant termoforminio pakavimo įrangą, iš storesnės (200-300 my) plėvelės vakuuminiu būdu tam skirtose formose pakaitinus plėvelę suformuojami indeliai. Į indelius, paprastai rankomis, sudedami produktai, ir indelio viršus hermetiškai užlydomas plėvele. Paprastai viršutinė plėvelė būna plonesnė už apatinę - 60-80 my. Pakuojant šiuo būdu, kad produktas ilgiau išliktų šviežias, taip pat gali būti naudojamas vakuumas ir apsauginės dujos.

 

Jei įsigijote pakavimo įrangą, tam, kad išsirinktumėte labiausiai tinkamą plėvelės variantą,  rekomenduojama išbandyti skirtingų gamintojų keletą plėvelės tipų.

 

Srautinio vertikalaus pakavimo įranga

 

Birius produktus geriausia pakuoti pasitelkus vertikalaus pakavimo įrangą. Produkcija elevatoriumi užkeliama ant aukštai esančių dozavimo svarstyklių, kur į vibro latakus lygiomis dalimis paskirstoma rotacinėmis kūginėmis plokštėmis. Paskui ji keliauja į svėrimo galvutes. Pasverta produkcija beriama žemyn į pakavimo įrenginį, kur iš plėvelės ritinio suformuojamas maišelis. Jie konvejeriu paduodami ant rotacinio pakavimo stalo, kuris naudojamas kaip pakuočių kaupiklis. Nuo stalo rankiniu būdu maišeliai sudedami į kartonines dėžes. Jos vėliau gali būti automatiškai užklijuojamos lipnia pakavimo juosta naudojant kartoninių dėžių užklijavimo įrangą. Nelygu, kokia produkcija pakuojama, vertikalaus pakavimo įranga gali būti ir skirtingai sukomplektuota.

 

Vibrorezervuaras ir elevatorius

 

Kiti birūs gaminiai, kruopos, makaronai, daržovės, sausainiai, saldainiai bei kiti, tarpusavy nelimpantys ir nestringantys produktai supilami į vibrorezervuarą. Jam vibruojant birūs produktai tolygiai tiekiami į elevatorių, kuris juos pakelia aukštyn. Elevatoriaus konvejeris, tam, kad galėtų pakelti birius produktus į viršų, būna su pertvaromis arba su kaušeliais.

 

Dozavimo svarstyklės

 

Elevatoriumi užkelti gaminiai patenka ant dozavimo svarstyklių su multi svėrimo galvutėmis (bunkeriais). Dažniausiai naudojamos 10-14 svėrimo bunkerių svarstyklės. Rotacinis stalas ant vibro latakų, kurie paduoda produktus į kaupimo ir svėrimo bunkerius, išsklaido gaminius tolygiai. Padavimo latakų vibracijos amplitudę, kad produktus būtų galima tiksliai patiekti į kaupimo ir svėrimo bunkerius,  galima keisti. Svarstyklės iš 3-4 bunkerių atrenka tinkamiausią svorio kombinaciją, kuri tiksliausiai atitinka nustatytą nominalų svorį ir paleidžia pasvertą kiekį žemyn į pakavimo įrenginį, kur yra formuojamas maišelis. Svėrimo tikslumas gali siekti iki 0,4 g. Viršsvoris, kuris ilgesnį laiką nepanaudojamas, gali būti numetamas į šoną arba suformuojamas dvigubas ilgesnis maišelis, kuris vėliau tiesiog nuimamas nuo linijos.

 

Maišelis aplink formavimo vamzdį formuojamas iš plėvelės ritinio. Vamzdis gali būti apvalus arba keturkampis, nelygu koks pakuotės tipas pasirinktas. Maišelių tipai gali būti paprastas pagalvėlės tipo, su pastatomu dugnu ir su keturiomis šoninėmis sulydymo briaunomis. Tokio tipo maišelis yra stabilus, gali būti pastatomas ir išlaiko savo formą. Formuojant maišelį ant formavimo vamzdžio iš pradžių užlydoma išilginė siūlė, kuri gali būti maišelio viduryje arba šone. Vėliau atliekamas maišelio dugno formavimas, maišelio viršus ir apačia užlydomos skersai. Skersinio užlydymo gnybtai gali būti ir su euro skyle. Trapiems produktams įrenginys gali būti pakreiptas 45° kampu. Tai sumažina produkcijos kritimo greitį ir neleidžia gaminiams sutrupėti.

 

Inspektavimo įranga

 

Srautine horizontalia ar vertikalia pakavimo įranga produkciją supakavus, ją jau galima patikrinti naudojant inspektavimo įrangą. Į Europos Sąjungos šalis eksportuojamai produkcijai taikomi griežti produkcijos kokybės ir svorio reikalavimai, o dėl svetimkūnių pakuotėje gali kilti daug problemų. Gamybos proceso metu į pakuotę gali patekti bet kas: metalo, stiklo, ar plastmasės gabaliukai, akmenukai.

 

Tam, kad pakuotės su svetimkūniais nepatektų galutiniam vartotojui, naudojami metalo detektoriai, X-ray rentgeno kokybės kontrolės įrenginiai svetimkūniams surasti, itin tikslios dinaminės svarstyklės svorio patikrai. Pakuotė su svetimkūniais arba netiksliai pasverta yra numetamos nuo linijos į tam skirtą dėžę. Vėliau bus galima patikrinti, kokie svetimkūniai buvo rasti ir jie ten galėjo patekti. Visa informacija išsaugojama įrenginyje arba gali būti perduodama į išorinį kompiuterį.

 

X-ray kokybės kontrolės įranga, kuria produktai yra skenuojami jonizuojančiais spinduliais, šiuo metu yra pažangiausia. Svetimkūnius surasti padeda skirtingi jų gaminių tankiai. Jonizuojančios spinduliuotės energija, praėjusi pro produktą, daugiau ar mažiau sumažėja. Kamera su fotodiodais fiksuoja spinduliuotės energijos skirtumus, informacija yra apdorojama ir sukuriamas nespalvotas skenuoto gaminio paveiksliukas. Svetimkūniai, kurie paprastai turi didesnį nei produktai tankį, pastebimi kaip juodi taškai. Toks „užkrėstas" produktas atidedamas į šalį (į dėžę). Mėsa, kaulai, metalas, stiklas ir kitos medžiagos taip pat yra skirtingo tankio. Dažniausiai randami tie svetimkūniai, kurių tankis didesnis už  vandens (1g/cm3). Naudojant rentgeno (X-ray) kokybės kontrolės įrangą, pakuotėje galima aptikti įvairių rūšių metalą, didesnio tankio stiklą, plastiką, akmenį ar gumą. Taip pat su šia įranga galime patikrinti, ar produkto yra per mažai. Galime net patikrinti produkto formą.

Beje, ši jonizuojančios spinduliuotės įranga visiškai nepavojinga, nes išorinis spinduliavimas yra mažesnis nei 1μSv/val. Tai beveik atitinka gamtoje natūraliomis sąlygomis esantį radiacijos lygį. Įranga pagaminta pagal visus antiradiacinės saugos reikalavimus. Jonizuojanti spinduliuotė gaminiams taip pat neturi jokios įtakos. Naudojant dinaminius svorio kontrolės įrenginius galime itin tiksliai patikrinti pakuočių svorį gaminiams keliaujant konvejeriu.  Specialiame ekrane įvedamas nominalus pakuotės svoris, aukščiausia ir žemiausia svorio skalė. Pakuotės, kurių svoris neatitinka nustatyto ribinio svorio, yra atidedamos į šone esančią produktų dėžę. Visa informacija apie tinkamas ir netinkamas pakuotes yra išsaugojama atmintyje, kurioje telpa iki 500 skirtingų produktų su skirtingais parametrais.

 

Pakavimo įranga linijos gale

 

Supakuoti gaminiai jau paruošti pervežimui ir saugojimui sandėliuose. Tam paprastai naudojamos kartoninės dėžės. Tai daroma rankiniu būdu arba naudojant pusiau automatinę ar visai automatinę įrangą. Kartoninėms dėžėms paruošti naudojami dėžių formavimo - išlankstymo įrenginiai. Dėžių  ruošiniai sudedami į magaziną, iš kurio pneumatiniais griebtuvais paimami, išlankstomi į norimų matmenų dėžę, o jos apačia užklijuojama lipnia pakavimo juosta. Paruošta dėžė transportuojama į gaminių sudėjimo vietą. Produktai dažniausiai dedami į dėžę rankomis, tačiau šį procesą galima ir automatizuoti panaudojus robotus. Užlenkti viršutinius dėžės kraštus ir užklijuoti dėžės viršų lipnia pakavimo juosta taip pat galima atlikti naudojant visiškai automatinius dėžių uždarymo ir užklijavimo įrenginius.

 

Uždaryta dėžė su produktu yra paruošta. Procesas joms sukrauti ant palečių taip pat gali būti automatizuotas naudojant robotus. Suformuota paletė yra apsukama "stretch" pakavimo plėvele ir, jeigu to nepakanka, gali būti papildomai aprišama plastikine juostele. Paletėms apsukti dabar įprasta naudoti  palečių apsukimo įrenginius. Pats populiariausias yra įrenginys su besisukančia platforma, ant kurios uždedama paletė, kuri sukasi kartu su platforma. Yra ir kitas būdas, kuris naudojamas nestabilioms paletėms. Paletė pastatoma ant grindų ir įrenginio ranka kartu su plėvelės ritiniu sukasi aplink paletę. Su pusiau automatiniais palečių apsukimo įrenginiais galima apsukti iki 20 palečių per valandą. Yra ir trečias variantas, kai pats įrenginys „bėgioja" aplink paletę. Šis mobilus įrenginys yra varomas akumuliatorių. Jis plačiai naudojamas logistikos sandėliuose, kai reikia apsukti paletes skirtingose vietose, į kurias ši įrenginys lengvai transportuojamas. Taip pat galima visiškai automatizuoti šį procesą naudojant automatinius įrenginius, kurių dėka net ir nesikišant žmogui galima apsukti iki 70 palečių per valandą.

 

Paletėms plastikine juostele aprišti naudojami rankiniai plastikinės juostos rišimo įrankiai arba automatiniai įrenginiai. Taip supakuota paletė yra stabili ir paruošta transportavimui. Produktai apsaugoti nuo išorinio poveikio.

 

Daugiau informacijos apie mus ieškokite www.bps-baltic.com/lt

Kitos naujienos »

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Dovanos darbuotojams: praktiškumas vis dar pirmoje vietoje
Dovanos darbuotojams: praktiškumas vis dar pirmoje vietoje 11-19 06:34
Įmonės ir verslo partneriams, ir darbuotojams vietoj smulkios atributikos vis dažniau dovanoja valgomas dovanas. Jų pardavėjai tikina, kad šiuo metu užsakymų – pats įkarštis, o susivėlinusiems...
Iliustruotoji istorija: sutemos virš Europos. Pirmojo pasaulinio karo pradžia.
Iliustruotoji istorija: sutemos virš Europos. Pirmojo pasaulinio karo pradžia. 11-18 19:49
Šiltą 1914 m. vasarą europiečiai mėgaujasi taika, gerove ir pažanga, tačiau du pistoleto šūviai išjudina įvykių griūtį ir įžiebia iki tol didžiausią istorijoje karą. Daugelis aprauda katastrofą...
JAV vyno legendos "Opus One" premjera Lietuvoje
JAV vyno legendos "Opus One" premjera Lietuvoje 11-18 19:23
Spalį Vilniuje vyko legendinio Amerikos vyno "Opus One", atsiradusio trijų XX a. įtakingiausių JAV ir Prancūzijos vynininkų – barono Philippe‘s de Rothschildo, jo dukros Philippine ir Roberto...
Suomijos miesto pasiūlymas – sklypas namo statybai už 100 Eur
Suomijos miesto pasiūlymas – sklypas namo statybai už 100 Eur 11-18 17:54
Suomijos Salo miesto valdžia, norėdama pritraukti naujų gyventojų, pasiūlė įsigyti žemės sklypus gyvenamųjų namų statybai vos už 100 Eur. Akcija vyks 100 dienų.
VŽ rekomenduoja: naujos knygos
VŽ rekomenduoja: naujos knygos 11-18 16:12
Praėjusį savaitgalį vykęs literatūros festivalis "Vilniaus lapai" akivaizdžiai parodė, kad skaitančiųjų knygas Lietuvoje yra, ir dar kiek – VISI bilietai į tris susitikimus su rašytojais Lietuvos...
Kitos naujienos »

Prisijungti prie katalogo

Partneriai

SANO
Veiksmingesnė buitine chemija. Kokybė iš Izraelio.

Valiutų kursai

JAV doleris
USD 0,8478 €
Svaras sterlingų
GBP 1,1188 €
Lenkijos zlotas
PLN 0,2362 €
Rusijos rublis
RUB 0,0143 €
Baltarusijos rublis
BYN 0,4369 €
Kinijos juanis
CNY 0,1278 €
Šveicarijos frankas
CHF 0,8550 €
Lietuvos bankas, 2017-11-19

Akcijų kainos

Nike 59,19 +3,42%
Manchester United 19,55 +2,89%
Goodyear 29,94 +2,15%
Avon 1,94 +2,11%
Harley-Davidson 47,25 -1,77%
Coca-Cola 45,71 -1,80%
Wal-Mart 97,47 -2,16%
Intel 44,63 -2,23%

Žaliavų kainos pasaulyje

Varis 6807,60 +3,50%
Auksas 1279,51 -2,63%
Kava 3,10 -4,02%
Benzinas 1,71 -8,56%
Anglis 97,14 +0,28%
Sidabras 16,94 -2,81%
Ryžiai 394,00 -1,99%
Mediena 697,44 -1,00%