VZ.lt
Lietuvos įmonių katalogas: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus.

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Kameros vagia duomenis: mitas, kurį skleidžia neišmanantys informacinių technologijų

Kitos naujienos »
2020-04-28 15:46
Kameros vagia duomenis: mitas, kurį skleidžia neišmanantys informacinių technologijų

Norėdami apsaugoti namus ar darbo vietą naudojate durų kodus, telefonspynes ir namų vidų ar visą teritoriją stebite kameromis? Puiku! Jūs gerokai saugesni nei to nedarantys jūsų kaimynai, bet ar saugiai elgiatės su savo duomenimis? Tam, kad vaizdo stebėjimo kameros užtikrintų maksimalų jūsų duomenų saugumą, turite bent šiek tiek išmanyti informacines technologijas ir įdėti pastangų.  Leiskite jums padėti.

 

,,Kibernetinis saugumas jau seniai tapo pagrindiniu prioritetu kokybiškiems įrangos gamintojams. Tačiau būtina suprasti, kad įsigiję saugią kamerą iš tiesų saugūs tampate tada, kai pasirūpinate ir savo duomenų saugumu", - sako Andrius Dapkevičius, didžiausio pasaulyje vaizdo stebėjimo sistemų gamintojo HIKVISION prekės ženklo atstovas Lietuvoje.

 

Ir štai jūsų dėmesiui keletas esminių aspektų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti stebėjimo sistemų sukauptų duomenų saugumą.

 

Kameros pasirinkimas

 

Kuo kamera pigesnė, tuo prastesnė bus jos apsauga. Už mažos kainos dažnai slepiasi nesertifikuotos technologijos, o tai - jau pirmasis signalas, kad produktas gali būt nesaugus.

 

,,Renkantis kamerą, pirmiausia, pasidomėkite jos gamintoju. Verta atkreipti dėmesį į jo kuriamas technologijas, bet dar labiau į gaminamos įrangos sertifikavimą. Jeigu įranga nėra sertifikuota, tai signalas, kad tokie gaminiai gali turėti saugumo spragų. O ir sertifikavimas turėtų būti atliktas patikimų institucijų. Pavyzdžiui, HIKVISION turi tokius sertifikatus kaip "Secure by default", patvirtintas Didžiosios Britanijos nacionalinio saugumo centro, FIPS140-2, kuris yra išduodamas JAV institucijų ir apibūdina produkcijos kodavimo lygį, o taip pat ISO 270001 sertifikatą, kuris reglamentuoja informacijos saugumo valdymą", - komentuoja A. Dapkevičius.

 

Taip pat įsivertinkite ir savo poreikius: ką norėsite stebėti, kur ketinate kamerą montuoti, kaip analizuosite sukauptus duomenis. Tai bus svarbu kitame etape - norint užtikrinti jūsų kaupiamų duomenų saugumą.

 

Slaptažodžių parinkimas

 

Išsirinkote kamerą? Puiku, o dabar metas pasirūpinti jos saugumu. O saugumas šiuo atveju prasideda nuo ... Taip, nuo slaptažodžio. Slaptažodį turi ir jūsų maršrutizatorius, kad kiti asmenys, nežinodami slaptažodžio, negalėtų prisijungti prie jūsų Wi-Fi. Tos pačios slaptažodžio saugos rekomendacijos galioja tiek kamerų naudotojams namų ūkiuose, tiek ir didesnių sistemų kūrėjams.

 

„Kad bet kas negalėtų prisijungti prie jūsų kameros, pirmiausia, pakeiskite gamyklinį slaptažodį. Slaptažodis turi būti tvirtas, t.y. ne trumpesnis kaip 8 simboliai, kurie susidėtų iš skaičių, raidžių ir kitų simbolių", - sako HIKVISION atstovas.

 

Slaptažodis gali būti ir 11 simbolių, tačiau jei tie simboliai susideda į paprastą žodį „kompiuteris", tokį slaptažodį atspėti bus lengva. Tačiau jeigu naudosite, pavyzdžiui, simbolius „K0mp1Ut3ri5", o žodžio pabaigoje dar pridėsite kelis jums gerai žinomus skaičius - bravo, turėsite nenulaužiamą slaptažodį. Tai yra pirminė apsauga, kurią privalote atlikti vos tik inicijuojate kameros darbą.

 

Tinklo infrastruktūra

 

Pasirūpinote slaptažodžio saugumu?  Sekantis etapas - tinklo infrastruktūra, kurios pagrindinė funkcija yra užtikrinti jūsų duomenų judėjimą iš kameros į įrašymo įrenginius.

 

,,Teisingai sukonfigūravus įrangą WAN ar LAN tinkle, galimybės prisijungti prie kamerų nebėra. Tačiau atsiradus abejonei, jog saugumo lygis, kurį užtikrina kamera, nėra pakankamas, papildomai galima sukonfigūruoti tinklą, kuriame kamera veikia. Įdiegus ugniasienę yra labai griežtai apibrėžiama, kokią informaciją ir kur kamera transliuos, o visi kiti kreipiniai, pavyzdžiui, neautentifikuoti bandymai prisijungti, bus tiesiog užblokuoti ugniasienės. Kitaip tariant, įdiegus ugniasienę, visiškai užkertamas kelias prisijungimams prie kameros asmenims, kurie neturi tam teisės. Kameras pajungus į uždarą tinklą, kuris neturi interneto prieigos, pašaliniai asmenys apie tokias kameras net nežinos, nes jų tiesiog nematys", - komentuoja A. Dapkevičius ir pateikia tai iliustruojantį pavyzdį ,,jeigu naudojate personalinį kompiuterį, į kurį nėra pajungtas interneto kabelis ir nėra Wi-Fi, tai jūs interneto tiesiog nepasieksite. Taip pat ir kitiems interneto vartotojams jūs, kaip vartotojas, būsite nematomas, nes nebūsite prisijungęs prie interneto".

 

Montavimas

 

Kameros ir visos saugumo įrangos montavimas - dar vienas dalykas apie ką privalote pagalvoti. Pažangūs gamintojai nuolatos investuoja į sistemas diegiančių specialistų mokymus, mat nekorektiškai įdiegtose sistemose gali atsirasti saugumo spragų. Tiesa, kad įsigijote kokybišką gaminį rodo ir tai, kad norint inicijuoti kamerų darbą vien tik įjungti kameros nepakaks. Vartotojas bus priverstas inicijuoti naujo, unikalaus slaptažodžio sukūrimą.

 

,,Vartotojas ar instaliuotojas, kuris diegia kameras, turi žinoti kaip teisingai atlikti kameros konfigūravimą, parinkti slaptažodžius, sukonfigūruoti nustatymus ir uždėti papildomas apsaugas tinkle, pavyzdžiui, ugniasienę. Neturint žinių kaip tinkamai diegti kameras ir tinklą, gali būti pažeisti saugumo reikalavimai ir kilti tam tikrų rizikų", - pasakoja ekspertas.

 

Kitaip tariant, reikėtų vengti ,,draugų" ar neaiškios kilmės IT specialistų pagalbos, jeigu norite jog jūsų duomenys išties būtų saugūs.

 

Duomenų saugojimas ir jų saugumas

 

Ir paskutinis akcentas į jūsų duomenų saugumą - jų saugojimas. O saugomi jie gali būti įvairiose laikmenose ir įrenginiuose. Populiariausi yra NVR (Network Video Recorders). Tai pilnai paruoštas naudojimui įrenginys, prie kurio tereikia prijungti vaizdo stebėjimo kamerą. Duomenis taip pat galima saugoti serveriuose, duomenų centruose, debesyse ar kitose integruotose laikmenose.

 

Duomenų saugumas, panašiai kaip ir kamerų saugumas, priklauso nuo laikmenos slaptažodžių sistemos ir nuo tinklo infrastruktūros konfigūravimo. Kaip ir kameras, duomenų kaupimo įrangą turi konfigūruoti profesionalai, kurie žino tiek pačių įrašymo įrenginių, tiek tinklo struktūros konfigūravimo niuansus.

 

BK GRUPĖ KAUNAS
 Pramonės pr. 4D, 51329
 Tel. +370 37 337952
 Faks. +370 37 413224
 kaunas@bkgrupe.lt

 

BK GRUPĖ VILNIUS
 Naugarduko g. 68 B, 03203
 Tel. +370 5 2395301
 Faks. +370 5 2395300
 vilnius@bkgrupe.lt

 

BK GRUPĖ KLAIPĖDA
 Tilžės g. 60, 91108
 Tel. +370 46 303020
 klaipeda@bkgrupe.lt

 

BK GRUPĖ ŠIAULIAI
 Tilžės g. 198, 76203
 Tel. +370 615 80900
 linas@bkgrupe.lt

 

Na, o reziumė, kuris teisingiausiai apibendrintų duomenų saugos mitus, yra sena tiesa - kad būtum saugus, turi saugotis ir pats, kas šiuo atveju reiškia įgyvendinti bent minimalias gamintojo rekomendacijas duomenų saugai užtikrinti.

 

Daugiau informacijos: https://rekvizitai.vz.lt/imone/bk_grupe/

Kitos naujienos »

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

ES ir JK derybininkams įklimpus, iniciatyvos imasi šalių lyderiai
ES ir JK derybininkams įklimpus, iniciatyvos imasi šalių lyderiai 12-05 11:40
Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, šeštadienį surengs telefoninį pokalbį, per kurį tikimasi išspręsti krizę dėl vėl...
Atnaujinamas Kalnų parko Dainų slėnis
Atnaujinamas Kalnų parko Dainų slėnis 12-05 10:56
Ruošiantis kitąmet planuojamai studentų dainų šventei "Gaudeamus", Vilniuje ketinama atnaujinti dalį senamiestyje esančio Kalnų parko. Darbai Dainų slėnyje jau pradėti, tuo metu Trijų Kryžių kalno...
Europos Parlamentas ir ES Taryba pasiekė susitarimą dėl 2021 metų Bendrijos biudžeto
Europos Parlamentas ir ES Taryba pasiekė susitarimą dėl 2021 metų Bendrijos biudžeto 12-05 10:44
Penktadienį vykusiame Taikinimo komitete Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba preliminariai susitarė dėl 2021 metų Europos Sąjungos biudžeto. 2021-ųjų ES biudžetas bus formaliai...
Lietuvoje per parą vėl fiksuotas didžiausias COVID-19 atvejų šuolis, užsikrėtė 2848 asmenys
Lietuvoje per parą vėl fiksuotas didžiausias COVID-19 atvejų šuolis, užsikrėtė 2848 asmenys 12-05 10:07
Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2848 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė 21 žmogus, šeštadienį pranešė Statistikos departamentas. Daugiau nei pusė praėjusią parą patvirtintų...
Koks senų automobilių ardymo verslo šešėlis?
Koks senų automobilių ardymo verslo šešėlis? 12-04 21:22
Eksploataciją baigusių automobilių ardytojų veikla vis dar slypi šešėlyje, netvarkomos atliekos ir teršiama gamta. Koks yra senų automobilių ardymo šešėlis ir kiek tai kainuoja valstybei?
Kitos naujienos »

Prisijungti prie katalogo

Partneriai

Didneriai

Valiutų kursai

JAV doleris
USD 0,8224 €
Svaras sterlingų
GBP 1,1076 €
Lenkijos zlotas
PLN 0,2234 €
Rusijos rublis
RUB 0,0111 €
Baltarusijos rublis
BYN 0,3237 €
Kinijos juanis
CNY 0,1259 €
Šveicarijos frankas
CHF 0,9240 €
Lietuvos bankas, 2020-12-05

Akcijų kainos

ConocoPhillips 44,27 +7,45%
Western Digital 51,75 +6,75%
Goodyear 11,09 +5,52%
Macy's 11,72 +4,36%
Amazon.com 3162,58 -0,76%
Western Union 21,70 -1,05%
Hasbro 91,07 -1,72%
Boeing 232,71 -1,89%

Žaliavų kainos pasaulyje

Kava 3,35 -8,72%
Varis 6713,81 +0,13%
Sidabras 24,23 -5,87%
Apelsinai 0,61 0,00%
Ryžiai 471,00 -7,10%
Dujos (JAV) 2,17 +13,02%
Benzinas 1,20 -2,44%
Anglis 58,40 +6,96%