VZ.lt
Lietuvos įmonių katalogas: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus.

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Advokatai Vilniuje apie DK pakeitimus, kurie vis dar kelia klausimų

Kitos naujienos »
2017-09-15 13:03
Advokatai Vilniuje apie DK pakeitimus, kurie vis dar kelia klausimų

Nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas (DK) - antras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Advokatų profesinė bendrija „Magnusson ir partneriai" teigia, kad įsigaliojus pakeitimams, padaugėjo trumpų konsultacijų poreikis. Darbdaviai skuba atnaujinti dokumentus ir darbo sutartis. Advokatai Vilniuje pastebi, kad daug klausimų kelia darbuotojo atleidimo sąlygos, taip pat ir atostogų dienų apskaičiavimas.

 

Darbuotojo atleidimas dėl netinkamo elgesio


Naujajame DK nebeliko straipsnio, pagal kurį buvo galima atleisti darbuotoją už netinkamą elgesį. Tačiau tai nereiškia, kad atleisti asmenį, kuris negerbia savo kolegų ar elgiasi nemandagiai, tapo sudėtinga. „Magnusson ir partneriai" advokatė Rūta Didikė pažymi, kad paprastai šioje situacijoje teisininkai rekomenduoja vadovautis straipsniu dėl darbo sutarties nutraukimo darbdavio valia, kuriame nustatyti trumpi įspėjimo terminai, tačiau būtina išmokėti šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Šis variantas yra tinkamas ir keltų mažiausiai rizikos, kad darbuotojas tokį atleidimą ginčys ir kreipsis į teismą. Deja, tai reiškia, kad išeitinę turi gauti net ir netinkamai besielgiantis ar prastai dirbantis asmuo. Advokatė teigia, kad minėtoje situacijoje racionalesnis sprendimas kalbėti apie darbo pareigų pažeidimą, nes tokiu atveju darbuotojas gali būti atleistas be įspėjimo ir išeitinės išmokos. Šiuo atveju darbuotojo atleidimas būtų paremtas naujojo DK 58 straipsniu, kuriame kalbama apie atleidimą, susijusį su darbo pareigų pažeidimu. Kad išvengtumėte ginčų dėl elgesio grupavimo į tinkamą ir netinkamą, pravartu turėti įmonės nustatytas darbuotojo elgesio taisykles, pvz., į darbo tvarkos taisykles įtraukti punktą dėl tinkamo elgesio su kolegomis, būtinybės palaikyti gerą psichologinę atmosferą, pareigos gerbti kitą asmenį, laiku atlikti užduotis, nesiimti veiksmų, kurie gali būti laikomi diskriminacija, priekabiavimu, garbės ir orumo žeminimu ir pan.

 

Grupės darbuotojų atleidimas


Naujajame Darbo kodekse atsirado nuostata, kurioje teigiama, kad darbdaviui norint atleisti grupę darbuotojų, būtina sudaryti komisiją. Jei perteklinę darbo funkciją atlieka ne vienas darbuotojas, o darbdavys planuoja atleisti tik dalį jų, atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus darbdavys privalo derinti su darbo taryba (jei jos nėra - su profesine sąjunga). Vadinasi, pasiūlymus dėl atleidimo teikia darbdavio sudaryta komisija, kurioje turi dalyvauti bent vienas darbo tarybos narys. Ši nuostata yra naudinga darbdaviui, kadangi į atleidimo procesą įtraukiami darbuotojai, pažįstantys savo kolegas. Taip mažėja pavojus atleisti ne tuos darbuotojus, be to, atleisti darbuotojai rečiau kreipiasi į ginčus nagrinėjančias institucijas dėl neteisėto atleidimo.


Advokatai Vilniuje nurodo, kad darbuotojo pirmenybę likti darbe nulemia kvalifikacija ir, tik įvertinus minėtąjį kriterijų, svarstomos kitos darbuotojų atrankos galimybės. Atliekant atrankos procedūras, turi būti užtikrinama darbuotojo pirmenybės teisė dirbti (taikoma darbuotojams visų kitų tos pačios specialybės darbuotojų atžvilgiu toje pačioje darbo vietovėje), jei darbuotojas toje darbovietėje susirgo profesine liga ar buvo sužalotas; jei darbuotojas augina daugiau kaip 3 vaikus, neturinčius 14-os metų, vienas augina vaikus iki 14-os metų arba augina neįgalų, pilnametystės amžiaus neturintį vaiką. Pirmenybės teisė dirbti taikoma ir tuo atveju, jei toks darbuotojas vienas prižiūri šeimos narius, kurių darbingumo lygis yra mažesnis nei 50 proc., arba šeimos narius, kurie yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir turi didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių.

 

Atostogų trukmė


Remiantis naujuoju DK, kasmetinės atostogos skaičiuojamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis. Naujajame Darbo kodekse numatyta, kad kasmetinės minimalios atostogos turi siekti 20 darbo dienų, iš kurių 10 išnaudojama nepertraukiamai, jei asmuo dirba penkias dienas per savaitę. Jei darbuotojas dirba šešias dienas per savaitę, minimalių atostogų trukmė yra 24 darbo dienos. Jei darbuotojas turi ilgesnį nei 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje, jam numatomos papildomos - 3 darbo dienų per metus - atostogos. Be to, už kiekvienų vėlesnių 5 metų nepertraukiamąjį darbą toje pačioje įmonėje suteikiamos papildomos 1 darbo dienos atostogos. Taip pat išlieka pailgintos atostogos darbuotojams, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su didesne protine, nervine, emocine įtampa ar profesine rizika. Papildomos atostogos pridedamos prie kasmetinių atostogų ir gali būti suteikiamos kartu arba atskirai.


„Magnusson" teisininkai pataria:


Patikrinti ir atnaujinti darbo sutartis. Įsigaliojus DK pakeitimams rekomenduojama patikrinti galiojančias darbo sutartis, ar atskiri jų punktai neprieštarauja naujajam DK. Daug kas priklauso nuo to, kiek išsami yra darbo sutartis, t. y., kokios šalių teisės ir pareigos joje apibrėžtos. Svarbu įsitikinti, kad esantys susitarimai neprieštarautų naujojo DK nuostatoms (dėl darbo laiko, papildomo darbo, atostogų ir pan.). Rengiant ar atnaujinant darbo sutartis, rekomenduojama kreiptis į teisės specialistus - teisinės paslaugos padės išvengti galimų rūpesčių ir teisinių nesklandumų ateityje.


Perskaičiuoti kasmetinių atostogų dienų skaičių. Remiantis naujuoju Darbo kodeksu, kasmetinės atostogos nustatomos nebe kalendorinėmis, o darbo dienomis, todėl darbdavys turėtų perskaičiuoti jo darbuotojams priklausančių kasmetinių atostogų dienų skaičių.


Peržiūrėti konfidencialumo ir nekonkuravimo susitarimus. Teisininkai rekomenduoja peržiūrėti konfidencialumo susitarimus ir šalių susitarimus dėl nekonkuravimo, atitinkamai pritaikant juos naujojo DK reikalavimams. Iki 2017 m. liepos 1 d. minėti susitarimai reglamentuoti Civilinio kodekso normomis ir teismų praktika. Priėmus naująsias DK nuostatas, šie susitarimai reglamentuojami darbo teisinių santykių srityje, nustatant esmines jų sąlygas, apibrėžiant maksimalius terminus, darbdavio pareigas ir kt.

 

Papildoma informacija: Magnusson, advokatai Vilniuje

 

 

 Magnusson

 

Magnusson

Kitos naujienos »

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos
Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos 04-20 14:39
Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui bausti tokias įmones kaip "Facebook", "Google" ir "Twitter" net iki 4% pasaulinės apyvartos siekiančiomis baudomis, jei jos per valandą nuo valdžios...
Stresas darbe: pagrindiniai kaltininkai
Stresas darbe: pagrindiniai kaltininkai 04-20 12:31
Beveik pusė darbuotojų šiuo metu jaučia stresą savo darbe, rodo "LinkedIn" tyrimas, kuris taip pat identifikuoja penkias didžiausias nerimo priežastis.
Reitingų lentelėje į pirmą vietą pakilo I. Šimonytė
Reitingų lentelėje į pirmą vietą pakilo I. Šimonytė 04-20 12:13
Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų lentelės poziciją, nedidele persvara aplenkusi iki šiol apklausose pirmavusį ekonomistą Gitaną Nausėdą...
Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou
Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou 04-19 21:54
Kandidatai į Ukrainos prezidentus – dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka ir favoritu laikomas televizijos komikas Volodymyras Zelenskis penktadienio vakarą surengė debatus Kijevo...
Druskininkuose diegia Vokietijos kurortuose nusižiūrėtą naujovę
Druskininkuose diegia Vokietijos kurortuose nusižiūrėtą naujovę 04-19 21:25
Artėjančiam vasaros sezonui iš Lietuvos kurortų bene didžiausią pluoštą naujienų rengia Druskininkai.
Kitos naujienos »

Prisijungti prie katalogo

Partneriai

Didneriai

Valiutų kursai

JAV doleris
USD 0,8889 €
Svaras sterlingų
GBP 1,1565 €
Lenkijos zlotas
PLN 0,2337 €
Rusijos rublis
RUB 0,0139 €
Baltarusijos rublis
BYN 0,4177 €
Kinijos juanis
CNY 0,1325 €
Šveicarijos frankas
CHF 0,8785 €
Lietuvos bankas, 2019-04-20

Akcijų kainos

Humana 240,69 +3,35%
General Electric 9,35 +2,52%
Western Digital 55,39 +1,73%
McDonald's 194,91 +1,72%
Philip Morris 84,49 -1,16%
Pfizer 39,38 -1,25%
Avon 2,64 -1,49%
Hasbro 88,78 -1,55%

Žaliavų kainos pasaulyje

Jautiena 4,48 +4,67%
Apelsinai 0,65 +3,17%
Nafta 64,00 +0,38%
Kava 2,73 -3,53%
Dujos (JAV) 2,94 +8,09%
Sidabras 15,30 -3,29%
Anglis 93,12 -2,41%
Auksas 1300,90 -1,45%