VZ.lt
Lietuvos įmonių katalogas: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus.

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Advokatai Vilniuje apie DK pakeitimus, kurie vis dar kelia klausimų

Kitos naujienos »
2017-09-15 13:03
Advokatai Vilniuje apie DK pakeitimus, kurie vis dar kelia klausimų

Nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas (DK) - antras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Advokatų profesinė bendrija „Magnusson ir partneriai" teigia, kad įsigaliojus pakeitimams, padaugėjo trumpų konsultacijų poreikis. Darbdaviai skuba atnaujinti dokumentus ir darbo sutartis. Advokatai Vilniuje pastebi, kad daug klausimų kelia darbuotojo atleidimo sąlygos, taip pat ir atostogų dienų apskaičiavimas.

 

Darbuotojo atleidimas dėl netinkamo elgesio


Naujajame DK nebeliko straipsnio, pagal kurį buvo galima atleisti darbuotoją už netinkamą elgesį. Tačiau tai nereiškia, kad atleisti asmenį, kuris negerbia savo kolegų ar elgiasi nemandagiai, tapo sudėtinga. „Magnusson ir partneriai" advokatė Rūta Didikė pažymi, kad paprastai šioje situacijoje teisininkai rekomenduoja vadovautis straipsniu dėl darbo sutarties nutraukimo darbdavio valia, kuriame nustatyti trumpi įspėjimo terminai, tačiau būtina išmokėti šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Šis variantas yra tinkamas ir keltų mažiausiai rizikos, kad darbuotojas tokį atleidimą ginčys ir kreipsis į teismą. Deja, tai reiškia, kad išeitinę turi gauti net ir netinkamai besielgiantis ar prastai dirbantis asmuo. Advokatė teigia, kad minėtoje situacijoje racionalesnis sprendimas kalbėti apie darbo pareigų pažeidimą, nes tokiu atveju darbuotojas gali būti atleistas be įspėjimo ir išeitinės išmokos. Šiuo atveju darbuotojo atleidimas būtų paremtas naujojo DK 58 straipsniu, kuriame kalbama apie atleidimą, susijusį su darbo pareigų pažeidimu. Kad išvengtumėte ginčų dėl elgesio grupavimo į tinkamą ir netinkamą, pravartu turėti įmonės nustatytas darbuotojo elgesio taisykles, pvz., į darbo tvarkos taisykles įtraukti punktą dėl tinkamo elgesio su kolegomis, būtinybės palaikyti gerą psichologinę atmosferą, pareigos gerbti kitą asmenį, laiku atlikti užduotis, nesiimti veiksmų, kurie gali būti laikomi diskriminacija, priekabiavimu, garbės ir orumo žeminimu ir pan.

 

Grupės darbuotojų atleidimas


Naujajame Darbo kodekse atsirado nuostata, kurioje teigiama, kad darbdaviui norint atleisti grupę darbuotojų, būtina sudaryti komisiją. Jei perteklinę darbo funkciją atlieka ne vienas darbuotojas, o darbdavys planuoja atleisti tik dalį jų, atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijus darbdavys privalo derinti su darbo taryba (jei jos nėra - su profesine sąjunga). Vadinasi, pasiūlymus dėl atleidimo teikia darbdavio sudaryta komisija, kurioje turi dalyvauti bent vienas darbo tarybos narys. Ši nuostata yra naudinga darbdaviui, kadangi į atleidimo procesą įtraukiami darbuotojai, pažįstantys savo kolegas. Taip mažėja pavojus atleisti ne tuos darbuotojus, be to, atleisti darbuotojai rečiau kreipiasi į ginčus nagrinėjančias institucijas dėl neteisėto atleidimo.


Advokatai Vilniuje nurodo, kad darbuotojo pirmenybę likti darbe nulemia kvalifikacija ir, tik įvertinus minėtąjį kriterijų, svarstomos kitos darbuotojų atrankos galimybės. Atliekant atrankos procedūras, turi būti užtikrinama darbuotojo pirmenybės teisė dirbti (taikoma darbuotojams visų kitų tos pačios specialybės darbuotojų atžvilgiu toje pačioje darbo vietovėje), jei darbuotojas toje darbovietėje susirgo profesine liga ar buvo sužalotas; jei darbuotojas augina daugiau kaip 3 vaikus, neturinčius 14-os metų, vienas augina vaikus iki 14-os metų arba augina neįgalų, pilnametystės amžiaus neturintį vaiką. Pirmenybės teisė dirbti taikoma ir tuo atveju, jei toks darbuotojas vienas prižiūri šeimos narius, kurių darbingumo lygis yra mažesnis nei 50 proc., arba šeimos narius, kurie yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir turi didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių.

 

Atostogų trukmė


Remiantis naujuoju DK, kasmetinės atostogos skaičiuojamos ne kalendorinėmis, o darbo dienomis. Naujajame Darbo kodekse numatyta, kad kasmetinės minimalios atostogos turi siekti 20 darbo dienų, iš kurių 10 išnaudojama nepertraukiamai, jei asmuo dirba penkias dienas per savaitę. Jei darbuotojas dirba šešias dienas per savaitę, minimalių atostogų trukmė yra 24 darbo dienos. Jei darbuotojas turi ilgesnį nei 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje, jam numatomos papildomos - 3 darbo dienų per metus - atostogos. Be to, už kiekvienų vėlesnių 5 metų nepertraukiamąjį darbą toje pačioje įmonėje suteikiamos papildomos 1 darbo dienos atostogos. Taip pat išlieka pailgintos atostogos darbuotojams, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su didesne protine, nervine, emocine įtampa ar profesine rizika. Papildomos atostogos pridedamos prie kasmetinių atostogų ir gali būti suteikiamos kartu arba atskirai.


„Magnusson" teisininkai pataria:


Patikrinti ir atnaujinti darbo sutartis. Įsigaliojus DK pakeitimams rekomenduojama patikrinti galiojančias darbo sutartis, ar atskiri jų punktai neprieštarauja naujajam DK. Daug kas priklauso nuo to, kiek išsami yra darbo sutartis, t. y., kokios šalių teisės ir pareigos joje apibrėžtos. Svarbu įsitikinti, kad esantys susitarimai neprieštarautų naujojo DK nuostatoms (dėl darbo laiko, papildomo darbo, atostogų ir pan.). Rengiant ar atnaujinant darbo sutartis, rekomenduojama kreiptis į teisės specialistus - teisinės paslaugos padės išvengti galimų rūpesčių ir teisinių nesklandumų ateityje.


Perskaičiuoti kasmetinių atostogų dienų skaičių. Remiantis naujuoju Darbo kodeksu, kasmetinės atostogos nustatomos nebe kalendorinėmis, o darbo dienomis, todėl darbdavys turėtų perskaičiuoti jo darbuotojams priklausančių kasmetinių atostogų dienų skaičių.


Peržiūrėti konfidencialumo ir nekonkuravimo susitarimus. Teisininkai rekomenduoja peržiūrėti konfidencialumo susitarimus ir šalių susitarimus dėl nekonkuravimo, atitinkamai pritaikant juos naujojo DK reikalavimams. Iki 2017 m. liepos 1 d. minėti susitarimai reglamentuoti Civilinio kodekso normomis ir teismų praktika. Priėmus naująsias DK nuostatas, šie susitarimai reglamentuojami darbo teisinių santykių srityje, nustatant esmines jų sąlygas, apibrėžiant maksimalius terminus, darbdavio pareigas ir kt.

 

Papildoma informacija: Magnusson, advokatai Vilniuje

 

 

 Magnusson

 

Magnusson

Kitos naujienos »

Verslo naujienos, ekonomikos aktualijos, straipsniai

Polistireninio putplasčio perdirbimo svarba ir R&R IDEAS dėmesys aplinkosaugai
Polistireninio putplasčio perdirbimo svarba ir R&R IDEAS dėmesys aplinkosaugai 10-17 11:39
Polistireninis putplastis (angl. Expanded Polystyrene, sutr. pavadinimas - EPS) - termoizoliacinė medžiaga, išgaunama lydant išpusto polistireno granules, kurių uždaros poros...
"Telia Lietuva" registruoja naują prekių ženklą
"Telia Lietuva" registruoja naują prekių ženklą 10-19 15:12
Telekomunikacijų bendrovė "Telia Lietuva" registruoja naują prekių ženklą "Telia ONE". Pastarasis – išbraukus kelias raides, puikiai atrastas sutrumpinimas žodžio "Omnitel" – turėto ir po...
Kelių transporto inspekcija keičia veiklos apimtis ir pavadinimą
Kelių transporto inspekcija keičia veiklos apimtis ir pavadinimą 10-19 14:55
Po reorganizacijos Valstybinės kelių transporto inspekcijos (VKTI) reorganizacijos veiklą pradės Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA).
Ir gaminant taburetę prireikia inovatyvaus požiūrio
Ir gaminant taburetę prireikia inovatyvaus požiūrio 10-19 13:21
Daliai verslo tokie terminai kaip "Blockchain", kompiuterinis matymas, dirbtinis intelektas ar didieji duomenys prilygsta keiksmažodžiams. Tačiau bent paprastas naujas technologijas turės...
Seimas apsispręs dėl didesnių akcizų dyzelinui ir cigaretėms
Seimas apsispręs dėl didesnių akcizų dyzelinui ir cigaretėms 10-19 13:17
Kartu su 2018 m. biudžeto projektu Seimas pradėjo svarstyti Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma didinti akcizo tarifą dyzelinui, cigaretėms, cigarams ir cigarilėms.
Kitos naujienos »

Prisijungti prie katalogo

Partneriai

UAB Baltic master
Šaldymas. Vėdinimas. Kondicionavimas. Restoranų, parduotuvių įrengimas ir baldai.

Valiutų kursai

JAV doleris
USD 0,8511 €
Svaras sterlingų
GBP 1,1200 €
Lenkijos zlotas
PLN 0,2365 €
Rusijos rublis
RUB 0,0148 €
Baltarusijos rublis
BYN 0,4324 €
Kinijos juanis
CNY 0,1284 €
Šveicarijos frankas
CHF 0,8657 €
Lietuvos bankas, 2017-10-19

Akcijų kainos

IBM 159,53 +8,86%
Goldman Sachs 242,03 +2,52%
Adobe Systems 153,00 +1,74%
Citigroup 73,12 +1,29%
Twitter 18,02 -1,42%
AT&T 35,71 -1,44%
Chevron 118,15 -1,72%
Yahoo! 50,40 -4,15%

Žaliavų kainos pasaulyje

Benzinas 1,45 -5,84%
Anglis 85,67 +6,93%
Bananai 1098,07 +1,39%
Dujos (Rusijos) 4,98 -1,78%
Cukrus 27,83 -2,11%
Nafta 51,88 +0,02%
Jautiena 206,16 +2,87%
Sidabras 1693,10 +1,11%